6 КРОКІВ ДО IPO

Всі матеріали

6 КРОКІВ ДО IPO

IPO знову стало модною темою в Україні. Все більше компаній замислюються про те, що таке IPO, чи варто його робити та навіщо. Тому спочатку поговоримо про 6 фактів, які потрібно ЗНАТИ компанії перед виходом на IPO.

#1. IPO — це залучення грошей у публічних інвесторів на фондових біржах. IPO — це певна гарантія прозорості бізнесу, одна з головних умов його інвестиційної привабливості. Завдяки IPO інвестори отримують доступ до найбільш ліквідних і надійних компаній, так званих “блакитних фішок”.

#2. IPO буває тільки один раз. Тому до нього треба ретельно підготуватися — адже це найважливіша подія в житті компанії. Підготовка займає в середньому близько 6 місяців.

#3. IPO — це дорого. Витрати на інвестбанки, аудиторів, юристів, інших радників і платежі регулятору складають приблизно півтора-два мільйони доларів США.

#4. IPO — це, безумовно, престижно. Вихід на фондовий ринок привертає увагу інвесторів, клієнтів, контрагентів, преси та, без сумніву, відкриває перед компанією нові можливості та горизонти. При цьому після виходу на біржу компанія зобов’язана публікувати аудитовану звітність і щоквартально проводити телеконференції з інвесторами. Це, звичайно, ускладнює життя, але в результаті такі компанії легше і дешевше залучають кредити та нові інвестиції.

#5. IPO створює нові можливості для збільшення частки компанії на ринку та майбутніх придбань. Як приклад, публічна компанія може купити свого конкурента на ринку і розрахуватися з продавцем не грошима, а акціями самої публічної компанії, якщо у неї досить високий рівень ліквідності. Таким чином, акції публічних компаній стають валютою, якій можна розраховуватися з потенційними продавцями інших компаній.

#6. IPO вимагає від компанії чітку довгострокову стратегію, зрозумілу інвесторам, зрозумілу і привабливу для них. Це потрібно для того, щоб інвестори в неї повірили та дали під цю стратегію гроші.

Вихід на IPO — непросте завдання. 6 кроків, які компанії потрібно ЗРОБИТИ перед виходом на IPO:

#1. Побудувати сучасну структуру корпоративного управління, зокрема, повноцінну раду директорів з професійними членами та, до моменту лістингу, в тому числі з незалежними директорами.

#2. Створити чітку і зрозумілу структуру володіння компаніями та активами, щоб материнська компанія володіла, бажано, 100% акцій всіх дочірніх компаній.

#3. Провести внутрішній юридичний і технічний фінансовий аудит потенційних проблем і вирішити їх до початку підготовки до IPO.

#4. Необхідно започаткувати регулярний фінансовий аудит всієї групи. Перед IPO необхідно мати аудит за стандартами МСФЗ мінімум за 3 роки.

#5. Мінімізувати, а краще звести до нуля (бажано) усі трансакції групи з пов’язаними особами акціонерів або менеджменту, або завести такі компанії в периметр групи. Це важливо для майбутніх біржових інвесторів, тому що вони хочуть бачити весь можливий прибуток всередині групи.

#6. Дуже важливо обрати та залучити інвестиційний банк, який зможе допомогти компанії, структурувати вихід на IPO, відшліфувати її стратегію, ключові меседжі потенційним інвесторам тощо.

На мій погляд, сьогодні багато українських компаній вже мають достатній розмір і амбіції, щоб пробувати виходити на IPO. В Україні є сильні компанії, наприклад, “Біофарма“, “Нова Пошта”, “Розетка”, TIS, Kness і UDP. Можливо, не всі вони вже сьогодні готові до IPO. Але не менше, ніж були до цього готові XXI Century, Astarta, Kernel і MHP у 2005-2008 роках.

Більш того, закордонні аналоги цих компаній давно торгуються на провідних біржах світу, наприклад, Amazon має лістинг на NASDAQ в США та капіталізацію близько $950 млрд. Фармацевтичний гігант Novartis має лістинг на Швейцарській фондовій біржі та капіталізацію у $207 млрд. Hutchison Port Holdings Trust має лістинг на Сінгапурській фондової біржі та капіталізацію в $1,25 млрд.

Я не виключаю, що в кінці цього або, можливо, в наступному році якісь компанії спробують IPO. Крім того, я щиро сподіваюся, що компанії будуть розміщувати свої акції не тільки за межами України, наприклад, у Лондоні, але й спробують розмістити хоча б невеликий транш і на українському фондовому ринку. Тобто зробити так званий dual listing.

Це важливо для розвитку як українського фондового ринку, так і майбутньої окремої пенсійної системи, адже з’явиться новий ліквідний інструмент для інвестицій в Україні, цікавий для приватних пенсійних і страхових компаній.

Опубліковано 12.03.2020

AVELLUM консультувала Міністерство фінансів України щодо залучення кредиту від Канади

AVELLUM виступила юридичним радником Міністерства фінансів України у зв’язку із залученням пільгового кредиту від Канади на суму 2 млрд канадських доларів зі строком погашення 10 років. Кошти були надані через Адміністративний рахунок Міжнародного валютного фонду (МВФ) та будуть спрямовані на пріоритетні соціальні та економічні потреби України. Із урахуванням цього кредиту, загальний обсяг прямої кредитної допомоги […]

Опубліковано 15.04.2024

AVELLUM підтверджує високі позиції у рейтингу Legal 500 – 2024

Рейтинг The Legal 500 – 2024 рекомендує AVELLUM у 12 практиках та відзначає всіх 10 партнерів нашої фірми. 8 практик AVELLUM посіли місце у Tier 1 – найвищій групі рейтингу. Tier 1: Банківське і фінансове право та ринки капіталу; комерційне, корпоративне право та M&A; антимонопольне право; вирішення спорів; трудове право; приватні клієнти; нерухомість та інфраструктура; […]

Опубліковано 10.04.2024
Підписатися на новини
Назад
Результати: