2 липня 2021 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо скасування оподаткування доходів, отриманих нерезидентами у вигляді виплати за виробництво та/або розповсюдження реклами, та удосконалення порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання нерезидентами електронних послуг фізичним особам” № 1525-ІХ (“Закон”). Закон вводить ПДВ на електронні послуги, які постачаються нерезидентами клієнтам-фізичним особам на території України, та скасовує 20% податок на доходи нерезидента з джерелом походження з України (податок на репатріацію) за рекламні послуги.
Особи, які є платниками податку
Нерезиденти, які не мають постійного представництва в Україні та постачають клієнтам-фізичним особам електронні послуги на митній території України, є платниками ПДВ на електронні послуги. Якщо послуги постачаються через посередника-нерезидента, то обов’язок зі сплати ПДВ може покладатися на такого посередника.
Перелік електронних послуг
Закон встановлює невиключний перелік електронних послуг, які входять у сферу його застосування. Наприклад:
- постачання електронних примірників, надання доступу до зображень, аудіо-візуальних творів, включаючи фільми та відеоігри тощо, наприклад за допомогою планів підписки
- надання доступу до баз даних, у тому числі користування пошуковими системами та службами каталогів у мережі Інтернет
- електронні рекламні послуги
- інші електронні послуги, які постачаються через мережу Інтернет, з певними винятками
Реєстрація платником ПДВ та інші зобов’язання
Особа-нерезидент може добровільно зареєструватися платником ПДВ. Реєстрація є обов’язковою, якщо сукупна вартість електронних послуг, що постачаються нерезидентом клієнтам-фізичним особам, які перебувають в Україні, протягом календарного року перевищує 1 млн грн (приблизно 30 700 євро) (“Обов’язкова реєстрація”).
Після завершення реєстрації нерезидент зобов’язаний включати 20% ПДВ до рахунків, виставлених клієнтам-фізичним особам, які перебувають в Україні, щоквартально подавати декларації з ПДВ та сплачувати ПДВ.
Нерезидент матиме можливість зареєструватися та подавати декларації з ПДВ онлайн. Нерезидент може сплачувати податок у євро або доларах США. Рахунок в українському банку відкривати не потрібно.
Початковий звітний (податковий) період
Перший звітний (податковий) період починається 1 січня 2022 року. Нерезиденти, які підлягають Обов’язковій реєстрації на основі сукупної вартості послуг, що надаються у 2021 році, повинні подати заяву про реєстрацію особи-нерезидента платником ПДВ до 31 березня 2022 року.
Інші зміни
Закон скасовує 20% податку на доходи нерезидента з джерелом походження з України (податок на репатріацію), отримані за рекламні послуги, які постачаються нерезидентами податковим резидентам України, починаючи з 1 січня 2022 року.
Пов'язані практики
Опубліковано 02.07.2021