Національний банк України (“НБУ”) надав дозвіл українським позичальникам здійснювати переказ за кордон коштів в іноземній валюті для виконання зобов’язань за низкою категорій кредитів від іноземних кредиторів:
(i) кредити, забезпечені гарантією чи порукою міжнародної фінансової організації;
(ii) кредити, надані за участю іноземного експортно-кредитного агентства чи іноземної держави через уповноважену нею установу або через іноземну юридичну особу, серед акціонерів яких є іноземна держава чи іноземний державний банк; та
(iii) нові кредити, надані іноземними кредиторами починаючи з 20 червня 2023 року, кошти за якими надходитимуть на банківські рахунки українських позичальників в українських банках.
Нагадаємо, що після вторгнення Росії в Україну НБУ запровадив мораторій на здійснення транскордонних валютних платежів на період дії воєнного стану в Україні. Як наслідок, заборонено погашати кредити в іноземній валюті, отримані від іноземних кредиторів, крім випадків, коли таке погашення підпадає під вичерпний перелік передбачених законодавством винятків.
Винятки щодо перших двох категорій кредитів набрали чинності 16 червня 2023 року. Таким чином, українські позичальники отримали можливість погашати основну суму та сплачувати проценти за цими категоріями кредитів відповідно до умов їхніх кредитних договорів.
Винятки щодо третьої категорії кредитів набрали чинності 21 червня 2023 року. Українські позичальники зможуть перераховувати кошти на виконання зобов’язань за такими кредитами за умови дотримання низки умов:
(a) максимальна процентна ставка за такими кредитами не повинна перевищувати 12% річних;
(b) погашення позичальниками кредитів, які отримуються на строк не більше трьох років, здійснюється лише за рахунок власних коштів в іноземній валюті; та
(c) якщо строк отримання кредиту є довшим за три роки, позичальник може купувати іноземну валюту для повернення кредиту і виплати процентів, комісій, зборів та штрафів, починаючи з четвертого року.
Водночас, для всіх трьох зазначених категорій кредитів заборонено (а) дострокове погашення таких кредитів та (б) внесення змін до кредитних договорів з метою скорочення строків погашення.
Очікується, що завдяки такому комплексному підходу до пом’якшення певних валютних обмежень, а також запровадженню відповідних превентивних заходів обсяг надходження нових кредитних коштів в Україну перевищить відтік коштів унаслідок погашення існуючих кредитів.
Пов'язані практики
Опубліковано 27.06.2023