21 липня 2021 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету” № 1539-IX від 15 червня 2021 року (“Закон про податкову амністію”).
Податкова амністія
Згідно із Законом про податкову амністію фізичних осіб звільнять від відповідальності за порушення податкового та валютного законодавства щодо активів, зазначених у спеціальних деклараціях. Інформація, повідомлена в спеціальних деклараціях, вважатиметься конфіденційною та не може використовуватися під час податкових перевірок, у кримінальних розслідуваннях або як доказ у судових провадженнях.
Фізичні особи, які є податковими резидентами України, та особи, які були податковими резидентами України на момент придбання об’єктів декларування, можуть скористатися податковою амністією. Водночас щодо деяких категорій осіб податкова амністія не застосовується.
Належним чином задекларовані активи оподатковуються за наступними ставками спеціального збору:
- 2,5% щодо державних облігацій України з терміном обігу більше одного року та без права дострокового погашення, придбаних: (i) між 1 вересня 2021 року та 31 серпня 2022 року, та (ii) до подання спеціальної декларації
- 5% щодо активів, розташованих в Україні, включаючи права грошової вимоги до резидентів України
- 7% (9%, починаючи з 1 березня 2022 року) щодо активів, розташованих за кордоном, включаючи права грошової вимоги до нерезидентів України
Фізичні особи можуть повідомити про активи у спеціальних деклараціях з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року. Платник самостійно розраховує оспеціальний збір та сплачує його протягом 30 календарних днів з дати подання спеціальної декларації.
Антимонопольна амністія
Щодо фізичних осіб також може застосовуватись зменшений розмір відповідальності за порушення правил контролю за концентраціями. Зокрема, на фізичну особу, яка здійснила трансакцію без отримання попереднього дозволу Антимонопольного комітету України, якщо отримання такого дозволу було обов’язковим, буде накладено фіксований штраф у розмірі 20 400 гривень. У той же час встановлений законом максимальний штраф за невиконання правил контролю за концентраціями складає 5% від виручки групи суб’єктів господарювання.
Щоб скористатися зменшеним розміром відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, фізичні особи повинні відповідати таким вимогам:
- вони подали спеціальні декларації та сплатили спеціальний збір
- трансакції були здійснені до 31 грудня 2020 року
- трансакції не призвели до монополізації або суттєвого обмеження конкуренції на відповідному ринку
- такі особи подали заяву про надання дозволу на концентрацію до 1 жовтня 2022 року
Пов'язані практики
Опубліковано 21.07.2021