30 березня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)” № 540 (“Закон”), спрямований на розширення переліку заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) в Україні. Закон набирає чинності з дня опублікування. Далі наводимо перелік деяких основних нововведень Закону.
Корпоративне законодавство
- До акціонерних товариств тимчасово не застосовуватимуться вимоги щодо строку проведення річних загальних зборів та строку розкриття інформації про емітентів. У 2020 році річні загальні збори мають бути проведені не пізніше ніж через три місяці після дати завершення карантину, а інформація про емітентів розкрита протягом п’яти робочих днів після проведення таких загальних зборів.
- Якщо через дію обмежувальних заходів провести річні загальні збори акціонерів в очній формі буде неможливо, такі збори можуть бути проведені дистанційно. Тимчасовий порядок дистанційного проведення загальних зборів буде затверджений Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Трудове законодавство
- Спрощено регулювання трудового розпорядку. Графік роботи, умови праці та правила субординації можуть встановлюватись для кожного працівника в індивідуальному порядку, а не по підприємству в цілому.
- Запроваджено гнучкий режим робочого часу. При цьому обов’язковою умовою при застосуванні гнучкого режиму робочого часу є наявність перерв у роботі для відпочинку і харчування.
- Законом запроваджується поняття дистанційної (надомної) роботи. При дистанційній (надомній) роботі працівники розподіляють робочий час на свій розсуд.
- Законом передбачено, що на час загрози поширення епідемії, пандемії та (або) на час загрози військового, техногенного, природного чи іншого характеру умова про дистанційну (надомну) роботу та гнучкий режим робочого часу може встановлюватися у наказі (розпорядженні) власника або уповноваженого ним органу без обов’язкового укладення у письмовій формі трудового договору про дистанційну (надомну) роботу.
Комерційні питання
- У випадку, якщо майно не може бути використане наймачем під час карантину, наймач може бути звільнений від плати за користування ним.
- Законом також заборонено підвищувати процентні ставки за кредитами (в тому числі плаваючі процентні ставки).
Податкове та митне законодавство
- Юридичні особи, які здійснюють благодійну допомогу в рамках боротьби з COVID-19 (види такої допомоги визначені в Законі), можуть відносити всю суму такої допомоги до складу витрат (не застосовують відповідне коригування).
- Фізичні особи, які під час дії карантину здійснювали пожертви коштів, лікарських засобів або виробів медичного призначення, можуть включити суми таких витрат до складу податкової знижки за 2020 рік у повному обсязі.
- На період дії карантину звільняються від ПДВ операції з постачання на території України лікарських засобів та виробів медичного призначення, що закуповуються для боротьби із COVID-19 (відповідно до переліку визначеного КМУ).
- На час дії карантину контролюючі органи можуть проводити фактичні перевірки та накладати штрафні санкції у зв’язку з порушенням вимог законодавства, пов’язаних з акцизним податком.
- Плата за землю, що використовується в господарській діяльності, не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року (раніше був установлений строк до 30 квітня 2020 року).
- В період з 1 березня 2020 року по 31 березня 2020 року нежитлова нерухомість не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно (раніше був установлений строк до 30 квітня 2020 року).
- Органам місцевого самоврядування надано право зменшувати ставки єдиного податку на 2020 рік.
- Збільшено ліміти обсягів доходу суб’єктів господарювання для застосування спрощеної системи оподаткування 1-3 груп.
Судові питання
- У межах господарського, адміністративного та цивільного процесів строки на подання усіх процесуальних заяв, скарг і клопотань (включаючи строки на оскарження судових рішень) збільшуються на строк дії карантину.
- На час дії карантину зупиняються строки позовної давності.
Ми будемо раді надати Вам більш докладний аналіз того, яким чином організувати бізнес-процеси на період карантину та мінімізувати негативні наслідки.
Додаткова інформація
Ці ПРАВОВІ НОВИНИ видаються з метою інформування клієнтів AVELLUM та інших зацікавлених осіб про правові зміни, які можуть вплинути на них або зацікавити їх. Наведена вище інформація не є юридичною чи будь-якою іншою консультацією і не повинна розглядатися як заміна конкретної консультації в окремих випадках. За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до Миколи Стеценка, співкеруючого партнера, Вадима Медведєва, партнера, або за телефоном +380 44 591-3355 або електронною поштою.
Пов'язані практики
Опубліковано 02.04.2020