24 лютого 2023 року Група з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) – міжнародна організація з протидії відмиванню грошей та фінансуванню тероризму, – здійснила безпрецедентний крок, призупинивши членство російської федерації у FATF та закликавши усіх учасників міжнародної фінансової системи посилити пильність та забезпечити дотримання рішення Групи.
AVELLUM виступила юридичним радником робочої групи під керівництвом Міністерства фінансів України та Державної служби фінансового моніторингу України, метою якої було забезпечення вжиття FATF обмежувальних заходів щодо росії.
Цей крок було здійснено після низки більш консервативних заходів, вжитих FATF на пленарних засіданнях у червні та жовтні 2022 року, які суттєво обмежили роль та вплив росії у FATF, позбавивши її права (i) виконувати будь-які керівні чи дорадчі функції, (ii) брати участь у процесі ухвалення рішень та проведенні експертної оцінки, та (iii) брати участь у роботі проєктних груп FATF та засіданнях Регіональних органів рівня FATF.
У зв’язку з лютневим рішенням FATF росія позбавляється можливості брати участь у засіданнях FATF та отримувати доступ до документів FATF. Таким чином, це виключає вплив росії на процеси ухвалення рішень у FATF та значно зменшує роль росії у світовій фінансовій системі.
У своїй публічній заяві щодо росії FATF, серед іншого, наголосила, що:
- Група глибоко занепокоєна повідомленнями про торгівлю зброєю між росією та юрисдикціями, що підпадають під санкції ООН, і про зловмисну кібер-діяльність росії, а також можливими ризиками, що виникають внаслідок обходу заходів, вжитих для захисту міжнародної фінансової системи;
- дії росії суперечать основним принципам FATF, спрямованим на сприяння безпеці, захисту та цілісності світової фінансової системи, є грубим порушенням зобов’язань щодо міжнародної співпраці та взаємної поваги, що суперечить стандартам FATF;
- всі юрисдикції повинні зберігати пильність щодо загроз цілісності, безпеці та захисту міжнародної фінансової системи, що виникають внаслідок війни росії проти України.
Ця заява свідчить про те, що FATF бачить загрозу в участі росії у забороненій торгівлі зброєю, зловмисній кібер-діяльності, обході санкцій та небажанні співпрацювати і вимагає приділити додаткову увагу та ретельно перевіряти будь-які операції з російською фінансовою системою.
Незважаючи на те, що FATF не включила росію до списків юрисдикцій з високим рівнем ризику і юрисдикцій, що “не співпрацюють”, Група чітко дала зрозуміти своїм членам і спостерігачам, а також бізнесу, що будь-які операції з росією передбачають більш високий рівень ризику. Тому компанії та фінансові установи повинні належним чином усвідомлювати та визначати такі ризики, а також оцінювати, чи не неприйнятно високими є існуючі ризики, і як впливає погіршення ситуації у російській фінансовій системі в цілому на подальші комерційні операції у росії та (або) з росією.
FATF і надалі здійснюватиме моніторинг дотримання росією стандартів Групи та розглядатиме підстави для зняття чи зміни обмежень, вжитих щодо росії, на наступних пленарних засіданнях.
Команду AVELLUM очолив партнер Вадим Медведєв за підтримки старшого юриста Мар’яни Антонович, юристів Крістіни Мисенко та Олеся Бідношиї.
Автори
Опубліковано 13.03.2023