26 грудня 2024 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення механізмів притягнення юридичних осіб до відповідальності за підкуп посадових осіб іноземних держав” № 4111-IX. Він спрямований на виконання рекомендацій Ради Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) щодо посилення боротьби з підкупом іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях.
Закон запроваджує кримінальну відповідальність юридичних осіб за корупційні злочини, вчинені в інтересах таких осіб за кордоном.
За що передбачено кримінальну відповідальність
Юридичні особи можуть нести кримінальну відповідальність за такі злочини:
- зловживання впливом
- пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди
- легалізація майна, одержаного злочинним шляхом
Умови настання кримінальної відповідальності
Кримінальна відповідальність юридичної особи настає за одночасного дотримання таких умов:
- злочин вчинено уповноваженою особою1 в інтересах юридичної особи
- злочин вчинено стосовно іноземних службових осіб2
Питання кримінальної відповідальності юридичної особи може розглядатись як у межах кримінального провадження щодо її уповноваженої особи, так і в окремому кримінальному провадженні за спеціальною процедурою.
Кримінальна відповідальність
Санкції щодо юридичних осіб включають:
- штраф у розмірі до 127,5 млн грн
- спеціальну конфіскацію
Додатково суд може застосувати до юридичної особи нефінансові заходи:
- тимчасове обмеження діяльності (заборона брати участь у публічних закупівлях, брати участь у приватизації, користуватись ліцензіями, займатись рекламою, спонсорством тощо)
- тимчасове обмеження прав (заборона на отримання пільг, державної допомоги, коштів міжнародних проєктів, статусу резидента Дія Сіті тощо)
На будь-якому етапі провадження прокурор та юридична особа можуть узгодити умови застосування санкцій та нефінансових заходів, уклавши відповідну угоду.
Заходи забезпечення
Під час кримінального провадження до юридичної особи може бути застосований захід забезпечення у вигляді тимчасової заборони:
- вносити зміни до установчих документів
- розпоряджатись активами
- укладати значні правочини
- приймати рішення про припинення юридичної особи
___________________________________________________________________________________________________
1 Іноземними службовими особами вважаються особи, які обіймають посади у іноземних державних органах, органах місцевого самоврядування, а також працівники міжнародних організацій.
2 Уповноваженою особою вважається будь-яка фізична особа, яка має право діяти від імені юридичної особи або представляти її інтереси відповідно до закону, установчих документів, або усних чи письмових інструкцій.
Автори
Пов'язані практики
Опубліковано 14.01.2025